Cieszymy się, że wszedłeś na tę stronę!

IN BLESSED ART - czyli, w Błogosławionej Sztuce

Głównym celem fundacji W Błogosławionej Sztuce jest pomoc przez sztukę. Ikonografia bizantyjska od wieków opowiada o niezwykłej relacji Boga z Człowiekiem. Zachowując tradycję kanonu wizerunków opowiadany o tym dialogu na nowo. Chcemy zmieniać oblicze Świata przez sztukę, która potrafi przekształcać zło w DOBRO, MIŁOŚĆ, POKÓJ...!

Ludzkie talenty i sztuka są szlachetne kiedy pomagają.

Chodź z nami! Zmieńmy ten Świat!

Zapraszamy na wystawę "Ratunek na skrzyni amunicji pisany" oraz do licytacji dzieł.

Unikalne prace na oryginalnych skrzyniach po amunicji z Ukrainy są owocem przemyśleń, relacji powstających w czasie wyjazdów w Ukrainę. Jest okazja zdobyć taki unikat i pomóc.

>>>English version<<<    >>>Italian version<<<

Wyjazdy z pomocą na Ukrainę to nie tylko humanitarna pomoc. To relacje, przemyślenia. Setki godzin w samochodzie i dziesiątki spotkań. To łzy w oczach a czasem wiele radości. I ta niemoc! Bo niewiele poradzisz, że wokół ból, zniszczenie… A z drugiej strony dowiadujesz się, że nawet te nic nie znaczące cukierki, są jak czekolada z środkowoafrykańskiego kakao.

W Ukrainie pracuję od 2014 roku pomagając szczególnie na Wschodzie ogarniętym konfliktem zbrojnym od 9 lat. Najpierw zaprzyjaźnionym żołnierzom, potem współpracując z ośrodkiem „Arka” k. Mariupola, gdzie zgromadzono poszkodowane dzieci.

Teraz, kiedy wojna ogarnęła cały kraj. Kiedy dzieje się prawdziwe barbarzyństwo. Kiedy nastąpiła ocena, że kogoś trzeba zlikwidować z jednej strony cierpię i martwię się bardziej a z drugiej, coraz mocniej odkrywam, że wartością jest Człowiek, miłość, relacja… Ciągle mam też obawę, by nasza wchodnia granica Polski nie stała się sąsiadowaniem z FR, bo to ni wróży nic dobrego. 

W moich pracach na skrzyniach po amunicji nie znajdziesz polityki, historii, sprzeciwu wobec systemu, przeklinania wroga czy domagania się zmiany, zaprzestania, złości czy nienawiści. Bo nie po to je tworzę.

Robię je często z wewnętrznym bólem i niemym krzykiem: zmieniajmy to co przynosi zło, na wizerunek dobra, relację z Bogiem. Każda z prac to moje uczucia, myśl, próba rozmowy z Bogiem a czasem wewnętrzy wyrzut, że nie umiałem pomóc, wesprzeć.

Dlatego też każda praca jest i będzie unikatem,

Posłuchaj audycji w Polskim Radio "Wybieram Dwójkę" >>TUTAJ<<

chwilą trwającą a jednak zatrzymaną w obrazie. Dlatego wartość ich uważam za niepoliczalną. Uczuć, modlitwy, relacji przeżywania a przede wszystkim miłości, nie sprzedaje się.

Zapraszam na wystawę prac, która obecnie odbywa się w Galerii Ikon we Wrocławiu. Zapraszam też obejrzenia prac na tej stronie, poczytania przemyśleń w formie poezji. I zapraszam na licytację prac na stronie naszego sklepu.

Poniżej prezentacja prac na wystawie wraz tekstami

Tu możesz je licytować i pomóc działać:

www.ikonyDlaUa.pl 

 

 .............................................................

Chcesz otrzymywać więcej informacji i nam towarzyszyć? 

Zapisz na newsletter. Wysyłamy tylko cenne informacje o działaniu naszej fundacji.

Pamiętaj! Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na wysyłanie przez nas informacji o działaniach fundacji na podany adres email. Administratorem Twoich danych będzie Fundacja In Blessed Art. W każdej chwili możesz usunąć dane pisząc do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Fundacja nie udostępnia danych.

Name

Email

Please enable the javascript to submit this form

 .............................................................

 

Chersońska Ikona Matki Bożej

Właściwie Korusńska ikona, bo w tym mieście na Krymie zapisano jej obecność. Mi jednak skojarzyła się przez nazwę z Chresoniem. Chersoń słynie z arbuzów, pustyni, zoo… Piękne miasto. Dziś wokół dzieje się tragedia.

Poniżej prezentacja prac na wystawie wraz tekstami

Praca na skrzyni po amunicji, 44/43 cm, akryl.

Umilenie, Słodki Pocałunek, Eleusa

Najczulszy wizerunek jaki powstał w ikonografii bizantyjskiej.

Skrzynia po amunicji 58/53 cm, akryl, fragmenty fotografii zatopione w żywicy epoksydowej przedstawiają niektóre sceny z wojny. Na szczególną uwagę zasługuje modlitwa „Ojcze Nasz” wyryta przez więzionego żołnierza na ścianie swojej celi gdzie przebywał przez wiele miesięcy i był torturowany.

Pantokrator

Praca wykonana na podstawie Pantoratora z Syjonu. W tle szat został użyty piksel w kolorystyce munduru. Chrystus nie tylko jest tu Obrońcą czy Panem Wszechświata (pantokator = władca wszechświata) ale jednością z nami. W moich doświadczeniach wielu rozmów z żołnierzami a także z pojmanymi oprawcami wielokrotnie wyczułem zasadniczy brak konkretnego zaufanego kogoś, komu mogliby zawierzyć, oddać się.

Deska ze skrzyni po amunicji 55/29 cm, akryl.

Fatimska Ikona Matki Bożej

Pierwsza tego typu ikona znajdowała się w okolicach Doniecka w małym monastyrze. Została napisana w celu dążenia do oddania Rosji Sercu Maryi. Tu, w sercu Matki Bożej została zatopiona mapa Ukrainy i Polski.

Deska ze skrzyni do amunicji 41/35 cm, akryl, żywica epoksydowa.

Ukrzyżowanie

„Łatwiej nam w Jezusa śmierć uwierzyć niż w to, że zabić dał się za nas”.

Trudno jest wierzyć w to, że gdzieś na wschodzie giną ludzie, którzy nie tylko bronią swojej ziemi i Ojczyzny, ale też bronią nas. Jak? Czy to nie zachód nalegał na rozbrojenie Ukrainy z głowic atomowych. Czy można sobie wyobrazić spokojną wschodnią granicę Polski z sąsiadem agresorem prowadzącym ciągłe wojny.

Łatwiej nam uwierzyć w wojnę niż w to, że giną tam też za nas.

Deska ze skrzyni do amunicji 54/29 cm, akryl.

Archanioł Michał

To nie tylko Patron Ukrainy, ale potężny wojownik walczący z szatanem. Jak nie przyzywać Jego pomocy kiedy kapłani rosyjskiej cerkwi zezwalają oficjalnie na zabijanie, gwałt nazywając ludzi po drugiej stronie frontu antychrystami i diabłem.

Deska ze skrzyni do amunicji 45/28 cm, akryl, żywica epoksydowa.

Chrzest Pański

Wielokrotnym moim doświadczeniem w Ukrainie jest jedność serc oddanych Bogu w sakramencie chrztu. Ten sakrament tworzy swoistą jedność serc. Jest wielu Żołnierzy jacy w czasie wojny przyjmują chrzest. To dla mnie niesamowity moment i świadectwo, że nawet ta tragedia nie jest dowodem na to, że Boga nie ma. Tam gdzie grzech tam jeszcze bardziej rozlewa się łaska.

Deska ze skrzyni do amunicji 64/31 cm, akryl, żywica epoksydowa.

Egzekucja

Jak bardzo upadł Człowiek, że nagrywa telefonem egzekucję żołnierza i publikuje film w mediach. Czy naprawdę można zniszczyć morale w ten sposób? 

Deska ze skrzyni po amunicji 55/28 cm, akryl

Zapraszam do licytacji i zakupu prac. Całkowity dochód przeznaczamy ma nasze akcje pomocy w Ukrainie. Więcej o akcjach dowiesz się z naszej strony wchodząc na stronę główną.

Możesz też wziąć udział w zbiórce funduszy z cennymi nagrodami za wspieranie. >>WIĘCEJ INF.<<

Kontakt do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. tel. +48 537596130

Różne poezje i refleksje

O autorze prac

Hubert Kampa "El'azar"

Założyciel i prezes fundacji In Blessed Art (www.inblessedart.pl), dyrektor Galerii i Pracowni Ikon we Wrocławiu (www.ikonywroclaw.pl), dyrektor i współorganizator Charytatywnego Sakralnego Warsztatu "ELEOS" (www.workshopeleos.eu), koordynator projektu upamiętnienia polskich żołnierzy z 1920 roku (www.niezapomniani1920.pl). 

W czasie studiów teologicznych rozmiłował się ikonografi bizantyjskiej. Od 2009 roku prowadzi swoją pracownię ikonograficzną (www.elazaricon.pl), w której powstało ponad 400 ikon. Ikony znajdują się w polskich kościołach, prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, USA, Izraelu… Wiele ikon posiadają również żołnierze broniący kraju w Polsce i Ukrainie. Jest także zawodowym florystą. 

Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonograficznych na Wołyniu i w Nowicy, wolontariusz Fundacji Eleos-Ukraine, współzałożyciel i dyrektor Charytatywnych Międzynarodowych Warsztatów Ikonograficznych „Eleos” w Kijowie. Współtwórca wystawy „Modlitwa za Ukrainę” i „Modlitwa za migrantów” na terenie Polski i Ukrainy oraz międzynarodowych plenerów ikonograficznych "Eleos".

Laureat Międzynarodowych Konkursów Poezji Chrześcijańskiej w Opolu. Nagrodzony medalem za „Poświęcenie i Miłość do Ukrainy” przez Patriarchę Kijowa i Całej Rusi – Ukrainy Filareta oraz Krzyżem Kapelana Polowego przez Żołnierzy 1 Batalionu 30 Brygady Zmechanizowanej Nowogród Wołyński. Laureat nagrody "Magnolia Powiatu Opolskiego".

Od 2013 roku szczególnie wspiera wschodnią Ukrainę przez wolontariat dla wojska i osób poszkodowanych działaniami militarnymi. Od 2017 roku szczególnie wspiera rozwój Centrum "Arka" w regionie donieckim, Pionierskie k. Mariupola. Członek Organizacji na Rzecz Pokoju "Twórcy Pokoju" oraz Chrześcijańskiej Służby Ratunku.

Od 2016 roku wspiera budowę świątyni we wsi Susły w Ukrainie (k. Nowogrodu Wołyńskiego) poprzez jej malowanie i ujednolicenie wystroju. Współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem im. Juliana Lublińskiego i Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowogrodzie Wołyńskim.

 

Chcesz otrzymywać więcej informacji i nam towarzyszyć? 

Zapisz na newsletter. Wysyłamy tylko cenne informacje.

Pamiętaj! Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na wysyłanie przez nas informacji o działaniach fundacji na podany adres email. Administratorem Twoich danych będzie Fundacja In Blessed Art. W każdej chwili możesz usunąć dane pisząc do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Fundacja nie udostępnia danych.

Name

Email

Please enable the javascript to submit this form

Odsłony: 1943

Więcej o naszej organizacji

Partnerzy i współpraca

Popierasz nas? Wspieraj nasze działania!

Jesteśmy legalnie działającą i zarejestrowaną fundacją. Składamy rozliczenia z każdej otrzymanej darowizny.

Każde wsparcie nagradzamy!

 

Fundacja In Blessed Art

66 1050 1504 1000 0090 8011 7766  

(wpłaty z dopiskiem: Darowizna na fundację/lub konkretny projekt)

 

System szybkich płatności

NASZE DANE

Fundacja In Blessed Art

tel: +48 537596130

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

KRS 0000651122

Nasze strony internetowe:

PRACOWNIA IKON

www.elazaricon.pl

SZKOŁA IKONOPISARSKA ONLINE

www.inblessedartschool.pl

SKLEP

www.inblessedartshop.pl

AKCJA UPAMIĘTNIENIA

www.niezapomniani1920.pl

 

Zapomniani NIEZAPOMNIANI

Upamiętniamy Bohaterów 1920 roku.

 

 

Zobacz jaką akcję prowadzimy dla zapomnianych na 100 lat 

62. Żołnierzy 1. kompani 13. Batalionu pochodzących z Błękitnej Armii.

 

Niecodzienna akcja na stronie:

INEZAPOMNIANI1920.PL