IN BLESSED ART czyli, w Błogosławionej Sztuce

Jesteśmy tutaj, aby bizantyjska ikonografia niosła wsparcie, nadzieję, wiarę i miłość. Wykorzystujemy sztukę sakralną, aby pomagać tym, którzy cierpią w obliczu trudów tego świata.

Hubert – pisarz ikon, ratownik i świecki wojskowy kapelan w organizacji Chrześcijańska Służba Ratunku; Olek – ikonograf; Przemek – strażak zawodowy, informatyk

Przyłącz się! Chodź z nami! Zmieńmy ten Świat dzięki sztuce!

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter

UA kolorARKA POKOJU i jej dzieci potrzebują pomocy! 

>>Tu znajdziesz czszegóły jak pomóc<<

Szanowni Państwo

Z ośrodkiem Arka Pokoju w Pionierskie k. Mariupola współpracujemy jako fundacja od 2017 roku. Obecnie ośrodek przeniesiono na Zakarpacie. Nadal jako fundacja wspieramy rozwój dzieci i ośrodka. Dla lepszego poznania jego historii proponujemy przeczytać poniższy artykuł przerywany różnymi filmami nakręconymi jeszcze w Mariupolu.

 

Historia powstania i obecny stan Centrum Charytatywnego "Arka Pokoju"

Od sierpnia 2016 roku, w wioskach "szarej strefy" pod Mariupolem, w ramach działalności ekumenicznej służby "Chrześcijańska Służba Ratunku", rozpoczął działalność misyjny ośrodek, który wówczas założyła para małżeńska, Volodymyr i Oksana Zawadscy. Miejscem stałej lokalizacji ośrodka ChSR-Mariupol stała się wioska Pionerske, a jego działalność obejmowała 14 wiosek na obszarze frontowym. Oprócz stałego personelu misyjnego, w działaniach ośrodka ChSR-Mariupol uczestniczyli także wolontariusze-animatory z różnych części Ukrainy, rotując w krótkich cyklach.

SZARA STREFA – kilkunastokilometrowy pas rozgraniczenia między wojskiem ukraińskim a okupowanym przez Rosjan terenem. W pasie tym znajdowały się wsie zamieszkiwane przez ludność.

W obszarze odpowiedzialności tego ośrodka realizowano trzy duże projekty w ramach akcji "Ojciec dla Ukrainy". Działalność ośrodka była prowadzona we współpracy z organami samorządu lokalnego, lokalnymi aktywistami społecznymi, a także Biurem Współpracy Cywilno-Wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy (CIMIC).

Wywiad z Oksaną i Wlolodymyrem przeprowadzony podczas pierwszej naszej wizyty w Arce Pokoju:

Regularna i systematyczna praca zespołu ChSR-Mariupol z dziećmi rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku na terenie opuszczonego obozu letniego "MRIYA", który nie funkcjonował od początku wojny.

Szybki podgląd jak wyglądał ośrodek :-)

Na początku pracownicy Centrum opiekowali się siedmiorgiem dzieci, które regularnie uczęszczały na ich zajęcia letnie. Z czasem liczba dzieci nieustannie rosła i do listopada 2017 roku osiągnęła 60 osób. W styczniu 2018 roku oficjalnie utworzono Dziecięce Centrum "Arka Pokoju", którego służba obejmowała różne formy działalności zespołu ChSR-Mariupol związane z pracą z dziećmi. Jednocześnie dziesięcioro dzieci osiedliło się w centrum na stałe, stając się jednocześnie młodzieżowym składnikiem zespołu pracowników Arki Pokoju. Wokół działalności Centrum konsolidowali się również rodzice dzieci, część z nich stając się aktywnymi pomocnikami. Pracownicy wprowadzili kompleksowy długoterminowy program wychowania duchowego i rehabilitacji psychologicznej (ewangelizacja i katechizacja, warsztaty rękodzieła, zajęcia sportowe i rozwojowe, treningi psychologiczne, masowe wydarzenia rozrywkowe i pomoc społeczna osobom starszym i wielodzietnym rodzinom). W trakcie letnich wakacji zespół organizował obozy dla dzieci, w których uczestniczyły setki dzieci z pobliskich wiosek na froncie.

Udana akcja naszej fundacji!

Pełnoskalowa wojna przerwała rozwój dzieci.

Po rozpoczęciu pełnoskalowego rosyjskiego najazdu 24 lutego 2022 roku obszary, na których działała drużyna CSR-Mariupol i Dziecięce Centrum "Arka Pokoju", znalazły się w epicentrum walk, a następnie zostały splądrowane i są okupowane. Niemniej jednak do końca lutego udało się pracownikom ewakuować 36 podopiecznych Centrum oraz niewielką grupę rodziców. Szlak Arki Pokoju prowadził do Polski, gdzie dzieci i dorośli znaleźli tymczasowe schronienie pod opieką lokalnego Caritasu. Pod koniec sierpnia 2022 roku Arka Pokoju powróciła do Ukrainy, konkretnie na Zakarpacie, gdzie znalazła schronienie pod opieką Apostolskiego Administratora diecezji Mukaczewskiej Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego, biskupa Mykoły Łuczka. W szczególności, Centrum otrzymało do użytku budynek i cztery modułowe domki (obwód zakarpacki, rejon użhorodzki, wieś Serednie, ul. Młyńska 45). Obecnie w Centrum stale mieszka 9 dorosłych i 17 dzieci, z których część stała się sierotami w wyniku działań wojennych wokół Mariupola.

Taki był nasz świat nad Azowskim morzem zanim przyszła pełna wojna:

Jakie dalsze plany?

Zespół misjonarzy Dziecięcego Centrum "Arka Pokoju", przy wsparciu pracowników rotujących w Centrum, jest już gotowy rozpocząć długoterminową kompleksową pracę z dziećmi przymusowo przesiedlonymi, którzy obecnie przebywają na terenie Zakarpacia (szacuje się, że to co najmniej 350 000 osób). Planuje się także rozpocząć systematyczną ewangelizację, edukację, pomoc psychologiczną i społeczną dla rodziców tych dzieci. W międzyczasie kompleks w Serednem ma być stopniowo rozwijany jako baza do organizacji różnego rodzaju rekolekcji i letnich obozów dla wymienionych grup osób. Planuje się również przeprowadzenie systematycznej rehabilitacji i psychologicznej pomocy dla rodzin wsi Kelychyn w obwodzie zakarpackim, rejonie Pidhirsky, gdzie "Arka Pokoju" przygotowuje ośrodek rehabilitacyjny.

Kierunki działalności Dziecięcego Centrum "Arka Pokoju" w pracy z dziećmi przymusowo przesiedlonymi

Działalność Dziecięcego Centrum "Arka Pokoju" opiera się na wartościach chrześcijańskich. Głównym celem jest opieka nad rozwojem dzieci "Arki Pokoju" poprzez komunikację, wspólne spędzanie czasu, budowanie relacji, kreatywność, gry, różnorodne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz udzielanie pomocy rehabilitacyjnej dzieciom z pobliskich ośrodków przymusowego przesiedlenia.

Praca z dziećmi w Centrum obejmuje następujące kierunki:

Duchowy i moralno-etyczny:

Krótkie wykłady i prezentacje, dostosowane pod względem czasu i materiału. W ciągu dnia, zgodnie z harmonogramem, odbywają się rozmowy w małych grupach, oparte na zasadzie pytanie-odpowiedź.

Wychowanie do szacunku i przyswajanie zdrowych wartości w codziennym życiu.

Sportowo-rekreacyjny:

Organizacja wydarzeń sportowo-masowych (na ten cel zakupiono podstawowy sprzęt sportowy dzięki wsparciu darczyńców).

Uczenie dzieci prowadzenia zdrowego stylu życia.

Organizacja specjalnych programów fizycznej i psychologicznej rehabilitacji dla dzieci.

Edukacyjny:

Pomoc w przygotowywaniu domowych zadań szkolnych, nauka języka angielskiego, podnoszenie umiejętności komputerowej;

Oglądanie społecznych filmów edukacyjnych z różnych dziedzin wiedzy;

Wykłady (wykłady na tematy z historii, kultury, nauki itp.).

Artystyczno-estetyczny:

Kształtowanie estetycznych upodobań dzieci poprzez zaangażowanie w twórczość - tworzenie rękodzieł, rysunków, kolaży, warsztaty decoupage'u i kulinariów;

Zapoznawanie z dziełami sztuki (malarstwo, muzyka, rzeźba itp.);

Rozwijanie kreatywnych umiejętności poprzez udział w teatralnych przedstawieniach, tańcach i śpiewie.

Główne formy pracy z dziećmi obejmują przyjazne spotkania, katechezy formacyjne, szkolenia, warsztaty, zajęcia sportowe, seminaria dotyczące uzdrawiania duszy, rekolekcje i obozy letnie. Będą one prowadzone zarówno na terenie Dziecięcego Centrum w miejscowości Seredne i w wsi Kelychyn, jak i bezpośrednio w miejscach zamieszkania rodzin przymusowo przesiedlonych. Ogółem, działaniami Dziecięcego Centrum "Arka Pokoju" w ciągu pierwszego roku służby na terenach Zakarpacia może zostać objętych do 100 dzieci przymusowo przesiedlonych.

 

My wspieramy te dzieci od 2017 roku i zapraszamy do wspierania. Kontynuacja pomocy będzie naszym wspólnym sukcesem rozwoju tych Dzieci mimo traum...

>>W tym artykule znajdziesz czegóły jak pomóc <<

Odsłony: 795

Więcej o naszej organizacji

Partnerzy i współpraca

Popierasz nas? Wspieraj nasze działania!

Jesteśmy legalnie działającą i zarejestrowaną fundacją. Składamy rozliczenia z każdej otrzymanej darowizny.

Każde wsparcie nagradzamy!

 

Fundacja In Blessed Art

66 1050 1504 1000 0090 8011 7766  

(wpłaty z dopiskiem: Darowizna na fundację/lub konkretny projekt)

 

System szybkich płatności

NASZE DANE

Fundacja In Blessed Art

tel: +48 537596130

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

KRS 0000651122

Nasze strony internetowe:

PRACOWNIA IKON

www.elazaricon.pl

SZKOŁA IKONOPISARSKA ONLINE

www.inblessedartschool.pl

SKLEP

www.inblessedartshop.pl

AKCJA UPAMIĘTNIENIA

www.niezapomniani1920.pl

 

Zapomniani NIEZAPOMNIANI

Upamiętniamy Bohaterów 1920 roku.

 

 

Zobacz jaką akcję prowadzimy dla zapomnianych na 100 lat 

62. Żołnierzy 1. kompani 13. Batalionu pochodzących z Błękitnej Armii.

 

Niecodzienna akcja na stronie:

INEZAPOMNIANI1920.PL