Cieszymy się, że wszedłeś na tę stronę!

IN BLESSED ART - czyli, w Błogosławionej Sztuce

Głównym celem fundacji W Błogosławionej Sztuce jest pomoc przez sztukę. Ikonografia bizantyjska od wieków opowiada o niezwykłej relacji Boga z Człowiekiem. Zachowując tradycję kanonu wizerunków opowiadany o tym dialogu na nowo. Chcemy zmieniać oblicze Świata przez sztukę, która potrafi przekształcać zło w DOBRO, MIŁOŚĆ, POKÓJ...!

Ludzkie talenty i sztuka są szlachetne kiedy pomagają.

Chodź z nami! Zmieńmy ten Świat!

Akcja Arfryka - Kamerun

Elazar Drukuj

Projekt Afryka

Odwiedziliśmy misję w Ayos w Kamerunie. I już wiemy, że potrzebna jest artystyczna współpraca i pomoc.

Dzieci nie mają zajęć plastycznych z powodu braku materiałów, nauczyciele nie wiedzą jak takie zajęcia prowadzić... Pomożemy?

Od 1 do 14 października 2019 byliśmy w Afrykańskiej misji OO. Paulinów. To dzięki wielu wspierającym projekt „Ikona w Afryce” i ten wyjazd mógł się odbyć! Dziękujemy. Dla nas niezwykle pouczające doświadczenie. Co było dla nas znakiem błogosławieństwa? Papież ogłosił ten czas szczególnym miesiącem misyjnym. Nie planowaliśmy tego!

Cała akcja polegała na tym, by przeprowadzić warsztaty ikonograficzne dla 10 wybranych przejawiających zdolności artystyczne. Mieliśmy wiele obaw. W szkole dzieci nie mają zajęć plastycznych. Ikonografia bizantyjska dla Afrykańczyków jest dość obca. Wątpliwości jednak rozwiała kwalifikacja na warsztaty. Musieliśmy wybrać dziesięciu uczestników spośród 17. Zaskoczyli nas zdolnościami.

Zobaczcie film z rozpoczęcia warsztatu:

 

Odwiedziliśmy też Paulińską Szkołę. A dokładnie Zespół Przedszkolno-Szkolny św. Marcina w Ayos. Ale było nasze zdziwienie kiedy okazało się, że w klasach jest po 80 lub 120 dzieci i jeden nauczyciel, który je ogarnia.

W szkole dzieci otrzymały do kolorowania Anioły, które nazwaliśmy Stróżami. I znów niezwykły znak. Dzieci kolorowały je w dzień wspomnienia Aniołów Stróżów. Wszystko samo się układało. A potem było wielkie śpiewanie!!!

Dowiadując się o tym, że w szkołach nie ma zajęć plastycznych, ani też narzędzi do nich byliśmy lekko zaskoczeni. Dlaczego? Przecież te zajęcia rozwijają myślenie abstrakcyjne, rodzą marzenia… A je wprowadzono w Kamerunie dopiero w tym roku szkolnym. Mało tego. Nauczyciele nie są do tego przygotowani dydaktycznie. Nie mają narzędzi.

Postanowiliśmy więc wrócić do szkoły, by dzieci przygotowały laurki z pozdrowieniem dla dzieci w Polsce. A tym samym, przygotować się zbiórki darów dla tych dzieci. Taką akcję już niedługo rozpoczniemy.

Z warsztatów ikonograficznych wyłoniło się kilka osób, które jak uważamy, powinny pójść do szkoły plastycznej (college) by uzyskać dyplom honorowany na całym świecie. Taką szkołę również odwiedziliśmy i uważamy, że jest to szkoła dojące naprawdę dobre wykształcenie. Ma ona internat, wyżywienie oraz różne kierunku kształcenia w tym rzeźba, ceramika, malarstwo. Młodzież zdobywa tu naprawdę solidną wiedzę. Co jest przeszkodą by tam chodziła? Fundusze. Niestety bieda nie pozwala. College kosztuje 1200 Euro na rok (college, materiały, internat, wyżywienie…)

Podsumowanie warsztatów:

Oczywiście mieliśmy też wiele innych spotkań, wyjazdów, obserwacji. Pokazało nam to sytuację jaka panuje w Ayos i Kamerunie. Rodzice mają marne szanse by wysłać wszystkie dzieci do szkoły. Podstawowa szkoła to około 100 Euro na rok. O pracę bardzo ciężko. Utrzymują się zazwyczaj z tego co wyhodują, pracy na polach i plantacjach. Mieszkają bez prądu… A szkoły są płatne.

DLATEGO!

Już teraz rozpoczynamy akcję poszukiwania chętnych pomagać wykształcić dzieci. Dowiedzieliśmy się ile kosztuje szkoła podstawowa i college. Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce. Kto będzie opiekował się i sprawdzał dzieci na miejscu. Gdzie i na co trafią pieniądze. I jesteśmy pewni, że opłacając jedno dziecko, dajemy mu 100% podstawy do podjęcia nauki. Ustaliliśmy też zasady przekazania pieniędzy misji, by wszytko było jasne.

Chciałbyś dać szansę na kształcenie dziecku z Afryki? Było by super!

Szkoła Podstawowa

Całkowity koszt szkoły podstawowej na jeden rok dla jednego dziecka to 100 Euro.

W tym mamy: opłaty szkolne, narzędzia, mundurek, książki.

Szkoła College dla uzdolnionych artystycznie

Całkowity koszt to 1200 Euro na rok – nauka trwa 6 lat.

W tym mamy: opłaty szkolne, narzędzia i materiały do nauki, książki, internat z wyżywieniem, kieszonkowe dla ucznia.

Jaką masz pewność, że pieniądze trafią tam gdzie trzeba.

  1. Mamy bezpośredni kontakt z misją i przekazanie pieniędzy dokumentujemy.
  2. W misji postarają się by opłacone dziecko co jakiś czas przesyłało informację (list skanowany) do Ciebie. Jeśli będzie umiało już pisać napisze po francusku.
  3. W każdej chwili możesz sprawdzić w fundacji dokumentację i poprosić by przesłano informację z misji czy dziecko korzysta z opłaty.

Zachęcamy do kontaktu z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. +48 53 75 96 130

Podejmując opłatę szkoły naprawdę dajesz dużą szansę na dobre wykształcenie dziecka, lepszą przyszłość, większe możliwości. Dziękujemy!

Inne projekty współpracy z misją w Ayos już niedługo przedstawimy. Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać przez błogosławioną sztukę!

Chcesz otrzymywać informacje o tym co robimy, jakie mamy akcje?

Zapisz się na newsletter! Nie wysyłamy nudnego spamu a będziesz miał z nami kontakt.

Name

Email

Please enable the javascript to submit this form

GALERIA i FILMY RELACJE

Posłuchaj nagrań z Eucharystii w Ayos.

Na wideo klikając w ikonę 1/10 możesz wybrać utwór jakiego chcesz posłuchać.

Galeria fotografii:

Spotkanie w szkole:

Eucharystia na wsi:

Kamerun z drogi:

Odsłony: 2568

Więcej o naszej organizacji

Partnerzy i współpraca

Popierasz nas? Wspieraj nasze działania!

Jesteśmy legalnie działającą i zarejestrowaną fundacją. Składamy rozliczenia z każdej otrzymanej darowizny.

Każde wsparcie nagradzamy!

 

Fundacja In Blessed Art

66 1050 1504 1000 0090 8011 7766  

(wpłaty z dopiskiem: Darowizna na fundację/lub konkretny projekt)

 

System szybkich płatności

NASZE DANE

Fundacja In Blessed Art

tel: +48 537596130

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

KRS 0000651122

Nasze strony internetowe:

PRACOWNIA IKON

www.elazaricon.pl

SZKOŁA IKONOPISARSKA ONLINE

www.inblessedartschool.pl

SKLEP

www.inblessedartshop.pl

AKCJA UPAMIĘTNIENIA

www.niezapomniani1920.pl

 

Zapomniani NIEZAPOMNIANI

Upamiętniamy Bohaterów 1920 roku.

 

 

Zobacz jaką akcję prowadzimy dla zapomnianych na 100 lat 

62. Żołnierzy 1. kompani 13. Batalionu pochodzących z Błękitnej Armii.

 

Niecodzienna akcja na stronie:

INEZAPOMNIANI1920.PL