Cieszymy się, że wszedłeś na tę stronę!

IN BLESSED ART? Czyli, w BŁOGOSŁAWIONEJ SZTUCE!

Jesteśmy organizacją, której pasją jest szeroko pojęta sztuka sakralna. Naszym głównym celem jest pomaganie na różne sposoby wykorzystując do tego sztukę. Organizujemy warsztaty sztuki sakralnej szczególnie warsztatów ikonograficznych. Ich zadaniem jest formacja, rozwój artystyczny. Wspieramy malowanie i tworzenie wystroju przez ikonografię bizantyjską, złotnictwo, planowanie. Naszą pracą zdobywamy środki na cele statutowe fundacji czyli pomaganie tym, którzy mają zwyczajnie gorzej, mniej środków, możliwości. Sztuka jest dla nas okazją do pomocy, wspierania, upamiętniania...

Nasza fundacja proponuje warsztaty ikonograficzne oparte o lekcje video w Szkole IN Blessed Art School  a nasze dzieła można kupić w In Blessed Art Shop. Dochód z warsztatów i sklepu przeznaczamy w całości na cele statutowe.

Kiedy do Jerzego Nowosielskiego przychodził biedny ten dawał mu obraz mówiąc:

„Nic innego nie mam, ale spróbuj to sprzedać”.

Jako artyści chcemy by sztuka i jej sprzedaż pomagała rozwijać się, upamiętniać, tworzyć relacje! Wspólnie chcemy odbudować wartość sztuki jako tej, która uszlachetnia!

Z radością dzielimy się naszym talentem!

Chodź z nami!

Nasza działalność dzieli się na:

plakatdrukcopy

 

 

Zapraszamy na wystawę ikon

Szukam o Panie Twojego Oblicza (Ps.27).

Ikona a dialog Polsko – Ukraiński

od 3 grudnia 2016 r. – 12 lutego 2017 r.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
ul. Dziekania 1
 http://www.maw.art.pl

 

Otwarcie wystawy 2 grudnia 2016 o godz. 17:00.

 

Wystawa będzie prezentować fenomen plenerów ikonograficznych na których od ośmiu lat spotykają się środowiska polskich i ukraińskich malarzy ikon, i dzięki którym wytworzyła się sieć kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy twórcami sztuki sakralnej. Każdy z plenerów (Nowica, Zamłynie, Kijów) ma trochę inny charakter i odbywa się w innym, znaczącym dla relacji polsko - ukraińskich miejscu:

 

Od 2008 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wraz z Bractwem Młodzieży Grekokatolickiej Sarepta i Katedrą Sztuki Sakralnej Lwowskiej ASP, przy współpracy Katedry Ukrainistyki UW organizuje w Nowicy w Beskidzie Niskim plenery dla malarzy ikon. Przygotowując pierwszy plener dla malarzy ikon z Polski, Ukrainy, Słowacji, jego organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na wspólne źródła inspiracji twórców podejmujących u progu XXI w. tematykę sakralną. Był to swoisty eksperyment polegający na stworzeniu przestrzeni umożliwiającej spotkanie twórców wywodzących się z różnych konfesji, których łączy fascynacja ikoną. Każdego roku praca uczestników ogniskuje się  wokół jednego z wielkich tematów tradycji ikonowej zaczynając od Ikon Chrystusa i Bogurodzicy, przez Proroków, Apostołów
i Świętych, Przypowieści Biblijne aż do tegorocznej pracy nad ikonami czerpiącymi inspirację z Księgi Apokalipsy św. Jana. Z biegiem lat nowickie plenery przyjęły formę, która stanowi o ich wyjątkowym charakterze, a krąg osób zaangażowanych w ich realizację poszerzył się o historyków i krytyków sztuki, konserwatorów i architektów z Polski i Ukrainy.


Wypracowany w Nowicy model wspólnej pracy twórczej artystów pochodzących z różnych krajów został zaadaptowany w Zamłyniu na Ukrainie, gdzie plenery organizowane są w od 2011 r. we współpracy Konsulatu Generalnego RP w Łucku, Katedry Ukrainistyki UW i Wołyńskiego Oddziału Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Plenery odbywają się w Centrum Integracji Zamłynia - ośrodku Caritas rzymskokatolickiej diecezji wołyńskiej. Tematyka plenerów na Wołyniu odnosi się do wielowiekowej, niekiedy dramatycznej polsko – ukraińskiej historii tych ziem, stara się odnajdywać
w tej historii momenty dobra i piękna, źródła siły i inspiracji dla przyszłości.

 
W listopadzie 2014 r. w pierwszą rocznicę wybuchu protestów na Majdanie, odbył się pierwszy plener w Kijowie, którego ideą było, by powstałe ikony przekazać polskim i ukraińskim szpitalom, które zaangażowały się w ratowanie rannych z Majdanu. Plener odbywał się w Monastyrze Michaiłowskim - miejscu bardzo silnie zaangażowanym w wydarzenia Rewolucji Godności na Ukrainie i miał mocne odniesienie do współczesnych wydarzeń. Formuła tego pleneru, organizowanego przez kijowską fundację Eleos Ukraine, i Pracownię Ikon św. Łazarza również wywodzi się bezpośrednio
z doświadczenia plenerów w Nowicy i Zamłyniu. Plener kijowski odbywa się pod patronatem Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

 zaproszenie

Dokonując wyboru prac prezentowanych na wystawie w Warszawie, staramy się pokazać różnorodność interpretacji twórców wywodzących się wielu szkół i pracowni ikonograficznych. Obok prac „tradycyjnych” eksponujemy prace autorskie, które przemawiają poprzez współczesny język sztuki.

 

Zarówno Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy, jak i Międzynarodowy Plener Ikonopisania i Sztuki Sakralnej w Zamłyniu oraz Warsztaty w Kijowie to przede wszystkim spotkania, które służą poznaniu siebie nawzajem Polaków i Ukraińców, oraz podjęciu dialogu osób o bardzo różnym doświadczeniu życiowym, artystycznym i historycznym. To świadectwo, że budowanie wzajemnych relacji tak osobistych, jak i artystycznych jest możliwe i potrzebne, a jego efekty mogą mieć konkretny wymiar społeczny.

Odsłony: 6402

Więcej o naszej organizacji

Kontakt

Fundacja In Blessed Art

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

tel. +48 537 596 130

ul. Szkolna 8a

46-024 Dąbrówka Łubniańska

(woj.Opolskie)

KRS 0000651122

NIP 9910507870 REGON  36603460400000

 Konto: 66 1050 1504 1000 0090 8011 7766  

(wpłaty z dopiskiem: Darowizna na fundację)

 

Wspieraj nas na Patronite.pl

Pomóż nam się rozwijać! Darowizna przez PayU.