Warsztaty w Dziecięcym Centrum "Kowczeg"

Elazar

02

Warsztaty ze Świętym Obliczem w Dziecięcym Centrum "Kowczeg"

Nie tylko wspieramy rozwój ośrodka ale dajmy chwilę spotkania z Nim w Ikonie. Dzieci ze "Szarej Strefy" z doświadczeniem wojny, trudności rodzinnych wykonały swoją pierwszą ikonę.

Warsztaty przeprowadziliśmy w trudnym czasie i miejscu. "Szara strefa" to miejsce, którym nadal można usłyszeć ostrzały a wjazd na jej teren jest kontrolowany przez wojsko. Tu rozwija się Dziecięce Centrum "Kowczeg". Nazwa ośrodka "przyszła sama" zakładającym, Oksanie i Vlodyrovi Zawadskim. Nie wiedzieli, że właśnie to kowczeg jest częścią ikony. Kowczeg czyli rama okalająca arkę gdzie znajduje się malowidło. Kiedyś tworzony w ikonie dla dwóch celów. Ochrona przed profanacją wizerunku, czyli jego starciem o ziemię. Druga funkcja kowczegu to stworzenie tamy dla olify jaką kiedyś mocno zalewano ikony. Dzięki tej ramie olifa nie spływała z ikony i dobrze nasączała malaturę umieszczoną w arce.

Dzieci należące do "Kowczegu" miały więc okazję napisać swoją pierwszą ikonę. Prócz poznania podstawowej techniki złocenia i malowania temperą jajeczną i naturalnym pigmentem, poznawały i przeżywały coś więcej. Co? Od rozpoczęcia warsztatu dzieci codziennie pamiętały w wieczornej modlitwie o pracy na ikoną. Swoim dziecięcym sposobem prosiły Boga, by "zmogly namalowaty ikonu".

Takie prace są zawsze niezwykłe. Technicznie niedoskonałe, czasem krzywe, jednak bardzo wyrażające przeżycia dzieci. Sztuka zawsze była miejscem refleksji, uspokojenia wnętrza. Jak zazwyczaj trudno jest opanować dzieci, mają tyle energii, że trudno ją zatrzymać na jednej czynności, tak kiedy siadały do tworzenia ikony zapadała cisza, panowało skupienie. To zawsze dla uczącego piękne doświadczenie. Można obserwować jak rodzi się relacja. Wystarczy ciągle przypominać, że malujemy Oblicze Chrystusa a to super ważna sprawa. 

"Kowczegowe" dzieci są nauczone modlitwy i rozmowy z Bogiem. Dlatego wierzę w to, że ich ikonki będą im towarzyszyć w dalszym dialogu z Bogiem, rozpoznawaniu Jego obecności...  

Zapraszam na do galerii fotografii.

 

Warsztaty w pełni ufundowała Fundacja In Blessed Art.

Jeśli chciałbyś wesprzeć Dziecięce Centrum "Kowczeg", możesz to zrobić przez naszą fundację wpłacając darowiznę z dopiskiem Dzieci Pionierskie. My przekażemy darowiznę na Ukrainę.

Odsłony: 1065